Много интересни книги излязоха оттам.
И си направиха хората библиотека „Морета, брегове и хора” – свободно название, обхващащо територията на пътешествията и приключенията.
Както и свързаните с морето войни и събития.
Днешната представяна книга е именно такава – „Великата армада” – Дейвид Хауарт, „Георги Бакалов”, 1986 година.
С подзаглавие – “Испанската версия”.
Което именно я прави по-оригинална от множеството книги, посветени на опита на Испания през 1588 година да завладее Англия.
130 кораба – най-голямият до това време флот, тръгват от Лисабон /испански по това време/ с цел да вземат от Нидерландия още испански войски /най-вече пехота и конница/ и да ги десантират нейде по английските брегове.
Крал Филип II, владетел на империя, където слънцето не залязва – според съвременниците – е смятал с този поход хем да ликвидира “еретическата” Англия, хем да я присъедини към владенията си.
Хауарт използва най-вече документи от испанските архиви.
Английската версия, ако можем да я определим така, е известна.
Храбри моряци /Дрейк, Хоукинс, Фробишър/, малки, бързи и маневрени кораби, артилерийски бой, избягване на генерално сражение с цел изтощаване на противника.
Изследването показва и някои причини, подминати от гордата английска самооценка.
Например – остаряла техника, тежкоподвижни кораби, липса на добра комуникация, сложната йерархия и липсата на самостоятелност в действията.
Книгата е написана живо, интересно, почти разказно.
Примамва със свободния стил и разкрепостеното мислене – авторът не заема ничия страна, добре осъзнавайки, че 400 години по-късно най-добрият начин за разбиране на ситорията е търсенето на обективна гледна точка.
Заслужава си четенето!