
Щастливият информиран свят. В който живеем…
Представяте ли си колко нещастни са били дедите ни, познаващи само региона около селището и времето от най-най-близкото минало? Често не знаещи коя е столицата на държавата, където живеят. Какво говоря – понякога са нямали представа самата държава коя е. Що се отнася до историческите познания – най-много да помнят дядо си, евентуално владетели от приказките и легендите…
Страници: 1 2
Възможно е да сте го чели:
„Богомил Райнов говори за т. нар. „търговци на страх”. Страхът е изключително важно политическо оръжие в днешно време. Б. Райнов цитира американския автор Хоуард Филип Лавкрафт, според когото „най-старото, най-силното чувство усетено от човешкото същество, е страхът. И най-могъщата форма, произлязла от този страх, е страхът пред Неизвестното. Малцина психолози оспорват тази истина и така оправдават съществуването на разказа на ужаса, като го поставят сред всички други литературни жанрове и на равни нога с тях”. Изводът на Лавкрафт обяснява защо толкова разпространена е темата за ужасите и страха в изкуството от втората половина на ХХ век. И защо тази тема се определя като една от най-важните в политическите идеологии на нашето съвремие. Все едно е с какво плашиш обществото, важното е да поддържаш страха му и чувството му за надвисналата над него опасност от комунисти, извънземни, терористи. Той отклонява вниманието от реалността и успешно замества социалното чувство и отношението към истинските проблеми на човека и обществото.
От страха няма избавление, макар защитник на „доброто” винаги се намира и той успешно се справя със заплахите. Ала те не престават, защото „злото” е неуморимо и постоянно подхранвано и поощрявано от враговете на обществения ред. Но ако „избягаш” в този само привидно илюзорен и виртуален свят на изкуственото блаженство, на успеха, женската красота, лесните пари и достъпните богатства, ако затвориш очи за лошото, което е пред очите ти и сред което живееш, можеш да се спасиш и постигнеш щастие. За този избор пеят песни, правят филми, пишат книги, играят на сцената.“
„Богомил Райнов. Мислителят и идеологът“
Панко Анчев – 19 април 2019
ХаресвамХаресвам
Богомил Райнов е пренебрегван мислител и писател. Пренебрегван преди и сега…
ХаресвамХаресвам