Което май не е нещастие…
Защото човек е живял със себе си и за себе си. Не се е чудел дали някой откачалник няма да пусне ядрена бомба наблизо. Нито се е шашкал от природна катастрофа нейде се. А ставащото около него не е осъзнавал посредством анализатори, коментатори, репортери, водещи, политикани…
Каквото видел – реалност. Каквото чуел – отново. Дали е така – важното е, че в съзнанието му е факт. Пък и върху живота му не са въздействали разни индекси и фиксинги. Въздействала е природата. И светът около него – понякога спокоен, по-често интересен по китайски…
Днес медиите разбиват бесни вълни в чашата на нормалния живот. И хората са вечно под напрежение – нещо става там, страшно е наоколо, бъдещето е мрачно и непредвидимо…
И болестите, някога приемани като част от живота – факт, неотменимост, Божие наказание, днес са почва за избуяване на паника, орбита на Фобоси и Деймоси…
Гледам – стои жена ми, зяпнала в телевизора, където разни погребални агенти и пишман математици развяват буйни ужасии. Говорителката започва за обикновени, нормални, нашенски пътни катастрофи… Жена ми мести на друг канал. Не й е интересно. Скучно ежедневие – ми, какво са двама-трима убити и още толкова ранени? Виж – найлонови чували, камиони с трупове…
Сещам се за малкия син по времето, когато беше пубер. Гледа филм – по пътя лети камион, кара огромни дървета, едното се откъсва и забива в следващия ги автомобил, отнасяйки главата на шофьора…
И пуберът едновременно трепери и се кефи на кървавите ужасии.
Нормално за възрастта, нали?
Обаче – ние? А уж пазарната демокрация стана на 30…
И би трябвало разумно да прецени – да, има пореден вирус. Не успя някой със СПИН, ебола, птичи грип, луда крава, свински грип… Появи се тоя прилеповиден /прилепът – легендарно страшилище!/ вирус…
Навреме… Що кредити висят, що държави и фирми са пред фалити… Миналия век ги оправиха с две световни войни. Третата ще дойде в повечко. Подозрително е. Затова – болест след болест, епидемия след пандемия, страх, ужас, паника, хаос… И смърт… Елементи на всяка война, но този път фризирана различно. Уж…
А хората – дресирани. На „социално разстояние“, с маски, ограничавани, проверявани…
Дресирани…
Като в казармата. Запитвали ли сте се – защо там постоянно имаше строеви? От век и половина армиите не маршируват една срещу друга. Тичат, залягат, окопават се, но не маршируват.
Тогава?
Ами необходимо е. Така се дресират войниците – да изпълняват веднага, безпрекословно, без обсъждане, без разбиране командите. Няма време и място за демокрация. Команда – изпълнение…
Така и сега. Дресировка. Носене на маски, отдръпване от този до теб, ограничаване на контактите, на обсъжданията, на собственото мислене.
Краен резултат… Виждали сме го в цирка… Алле! Опп!
Пък и…
Имаше едно мултфилмче за котето по име Джаф. Навън буря, гръм, светкавица – то, заедно с приятелчето си кученце, стоят на тавана и треперят. Обясняват – страхуват се. С кеф…
Като нас – мазохистите…
Възможно е да сте го чели:
„Богомил Райнов говори за т. нар. „търговци на страх”. Страхът е изключително важно политическо оръжие в днешно време. Б. Райнов цитира американския автор Хоуард Филип Лавкрафт, според когото „най-старото, най-силното чувство усетено от човешкото същество, е страхът. И най-могъщата форма, произлязла от този страх, е страхът пред Неизвестното. Малцина психолози оспорват тази истина и така оправдават съществуването на разказа на ужаса, като го поставят сред всички други литературни жанрове и на равни нога с тях”. Изводът на Лавкрафт обяснява защо толкова разпространена е темата за ужасите и страха в изкуството от втората половина на ХХ век. И защо тази тема се определя като една от най-важните в политическите идеологии на нашето съвремие. Все едно е с какво плашиш обществото, важното е да поддържаш страха му и чувството му за надвисналата над него опасност от комунисти, извънземни, терористи. Той отклонява вниманието от реалността и успешно замества социалното чувство и отношението към истинските проблеми на човека и обществото.
От страха няма избавление, макар защитник на „доброто” винаги се намира и той успешно се справя със заплахите. Ала те не престават, защото „злото” е неуморимо и постоянно подхранвано и поощрявано от враговете на обществения ред. Но ако „избягаш” в този само привидно илюзорен и виртуален свят на изкуственото блаженство, на успеха, женската красота, лесните пари и достъпните богатства, ако затвориш очи за лошото, което е пред очите ти и сред което живееш, можеш да се спасиш и постигнеш щастие. За този избор пеят песни, правят филми, пишат книги, играят на сцената.“
„Богомил Райнов. Мислителят и идеологът“
Панко Анчев – 19 април 2019
ХаресвамХаресвам
Богомил Райнов е пренебрегван мислител и писател. Пренебрегван преди и сега…
ХаресвамХаресвам